“U Budvi ima svega sem prostora… ima želja, novca, ideja, ali nema prostora ni za život, a nažalost ni za smrt.” To su riječi koje su se mogle čuti na nedavno održanoj javnoj raspravi o Nacrtu urbanističkog projekta za kompleks Sabornog hrama u Budvi, a koje najbolje oslikavaju da, pored toga što je betonizacija progutala najatraktivniji prostor u metropoli turizma, nedostaju i mjesta gdje će biti sahranjeni stanovnici najbogatije crnogorske opštine.
Opštinske vlasti godinama ne rješavaju jedan od gorućih problema, a broj stanovnika se udvostručio. Da praktično više nema slobodnih grobnica u Petrovcu, te da ubrzo to čeka i Budvu, potvrdio je za “Vijesti” direktor opštinskog preduzeća Pogrebne usluge Saša Kustudić.
Uprava preduzeća godinama vapi da gradski oci iniciraju da se odredi lokacija za novo groblje, jer sadašnje veliko na zaobilaznici kod dobra crkve Sveta Petka je praktično popunjeno, kako bi se taj veliki problem riješio u svjetlu sve veće migracije stanovništva ka Budvi, koja je broj stanovnika praktično udvostručila u protekloj deceniji.
“Budva je ima porast broja stanovnika najveći u odnosu na sve ostale crnogorske gradove, kao i u odnosu na gradove regiona. Problem nedostatka prostora nije samo problem našeg preduzeća, nego i grada. Danas imamo problem nedostatka grobnih mjesta. Već četiri godine tražimo lokaciju za novo groblje, ali uvijek bude neki problem, bilo da su u pitanju neriješeni imovinski odnosi, da zemlja nije u potpunosti opštinska, da ima privatne imovine, tu je problem restitucije, ali i podzemnih voda. Mi trenutno nemamo gdje da se proširimo sa grobljem u Budvi, a to nam je jedina lokacija. Da li možemo u nekom periodu da pronađemo lokaciju, ne znam, pokušavamo, borimo se. Zato nam je pomoć državnih adresa izuzetno važna, da se pronađe lokacija. Već sada nemamo grobnih mjesta u Petrovcu, bojim se ubrzo nećemo imati u Budvi, koja sada ima više od 50 hiljada stanovnika”, kazao je Kustudić.
Vlada je krajem prošle godine utvrdila Nacrt Urbanističkog projekta za kompleks pravoslavnog Sabornog hrama u Budvi, kojim je predviđeno da se gradska kapela, izgrađena prije tri i po decenije na zemlji Mitropolije crnogorsko primorske na dobru crkve Sveta Petka, poruši i izmjesti na novo groblje, stotinak metara od sadašnje lokacije.
Rušenjem kapele stvara se prostor kako bi Srpska pravoslavna crkva na tom mjestu izgradila najveći hram na crnogorskoj obali.
Na dobru crkve Svete Petke planirana je gradnja hrama Svetog apostola i jevanđeliste Marka, što je prije četiri i po godine za “Vijesti” najavio pokojni mitropolit crnogorsko-primorski Amfilohije.
Kapelu graditi na novom groblju
Kustudić je predložio da kapela ne bude izgrađena u bloku 29, već da je svrsishodnije da ona bude izgrađena na nekom novom groblju, a da se prostor u bloku 29 iskoristi za proširenje postojećeg groblja.
“Groblje je već samo po sebi popunjeno sa kapelom ili bez kapele. Mislim da bi bilo svrsishodnije da novu kapelu ne gradimo na sadašnjem, nego novom groblju, a da na lokaciji gdje treba da se izmjesti kapela proširimo groblje”, naveo je on.
Planskim dokumentom koji je prošao javnu raspravu predviđeno je izmiještanje postojeće gradske kapele iz bloka 18 u susjedni blok 29.
U bloku 18 planira se hram sa pratećim objektom, zvonikom i platoom. Predviđen je i parking prostor sa oko 170 mjesta, konzerviranje Mainskog groblja i očuvanje kompleksa crkve Svete Petke u skladu sa Studijom zaštite kulturne baštine.
U bloku 29 planira se izgradnja nove gradske kapele sa platoom u skladu sa projektom postojeće gradske kapele, pristupna servisna saobraćajnica, proširenje i uređenje postojećeg groblja.