Viši sud u Podgorici odbio je kao neosnovanu žalbu Svetozara Marovića i potvrdio presudu kotorskog Osnovnog suda iz januara prošle godine, na osnovu koje će Opština Budva nastaviti da od odbjeglog i osuđenog šefa budvanske kriminalne grupe naplaćuje dugovanje, ali i prodaje založenu imovinu.
“Odbija se žalba kao neosnovana i presuda Osnovnog suda u Kotoru potvrđuje”, piše u presudi Višeg suda u koju su “ Vijesti” imale uvid.
Sudija kotorskog Osnovnog suda Veljko Bulatović odbio je tužbeni zahtjev kojim je Marović tražio da se proglasi nedopuštenim izvršenje rješenja javne izvršiteljke Snežane Pavličić od 22. juna 2018. po kome mu Opština Budva mjesečno od penzije uzima 239 eura, ali i prodaje nekretnine u Krimovici i Jazu.
Marović je 3. novembra 2021. godine podnio tužbu, navodeći da je shodno Sporazumu o priznanju krivice zaključenim pred Specijalnim državnim tužilaštvom, koji je 12. septembra 2016. verifikovan presudom Višeg suda, oglašen krivim i presudom je obavezan da na ime imovinsko-pravnog zahtjeva Opštine Budva isplati iznos od 1.096.481 euro u roku od jedne godine od dana pravosnažnosti presude. Navedeni iznos je obezbijeđen hipotekom Opštine Budva na imovini.
Navodi se da su Svetozar Marović i njegov brat Dragan, shodno presudi Višeg suda, u junu 2016. izdali založnu izjavu kojom su dozvolili upis države kao hipotekarnog povjerioca radi obezbjeđenja potraživanja na “nekretninama LN 188 KO Prijevor I, LN 81 KO Prijevor I, LN 73 KO Krimovice i LN 431 KO Krimovice”.
S druge strane, kako piše u tužbi, i njegov sin Miloš je takođe u junu 2016. izdao založnu izjavu kojom je dozvolio upis države kao hipotekarnog povjerioca na “nekretninama LN 307 KO Prijevor II, LN 527 KO Prijevor II, LN 357 KO Prijevor II, LN 411 KO Prijevor II i LN 651 KO Prijevor II”.
Javna izvršiteljka je u junu 2018. donijela rješenje o namirenju duga od 1,1 milion eura i to, kako se navodi, zabranom na novčanim sredstvima u bankama, na dvije trećine zarade i ostalih primanja Marovića, te popisivanjem i prodajom pokretnih stvari, kao i na “nepokretnostima LN 188 KO Prijevor I, LN 81 KO Prijevor I, LN 73 KO Krimovice i LN 431 KO Krimovice”.
U presudi koju je donio sudija Bulatović se navodi da je tužilac (Marović) dobrovoljno ispunio svoju obavezu shodno sporazumu – ne bi ni bilo izvršnog postupka, pa su neosnovani i navodi i u dijelu rješenja koje se odnosi na novčano potraživanje na zaradama ili penziji.
Marović je uhapšen u decembru 2015. godine, da bi u maju sljedeće bio pušten iz spuškog zatvora nakon što je priznao krivicu i zaključio sporazum koji je verifikovao Viši sud.
Od tada se nalazi u Beogradu, a država Crna Gora je u više navrata od Srbije tražila njegovo izručenje.
Glavna kazna, kojom je stariji Marović osuđen na jedinstvenu kaznu zatvora od tri godine i devet mjeseci, apsolutno zastarijeva 10. oktobra 2026.
Njegov sin Miloš je je slobodan čovjek i za njim je povučena potjernica, nakon što mu je zastarjela kazna izrečena u Crnoj Gori.
Opština Budva preostalih 793 hiljade eura, koliko je preostalo da na ime sporazuma o priznanju krivice i sudske presude izmiri Svetozar Marović, namjerava da naplati prodajom imovine njegovog brata Dragana.
Javna izvršiteljka Snežana Pavličić naplatila je krajem marta prinudnim putem 317,91 eura od Svetozara Marovića. Toliki iznos je “legao” na račun Opštine Budva, što se navodi u dnevnom izvodu računa. Do sada je od penzije uvijek naplaćivano 239, 59 eura.