Odgovarajući na poslanička pitanja Ministar finansija u Vladi Crne Gore, Novica Vuković osvrnuo se i na finansijsku situaciju u Budvi. Naglasio je da u Opštini Budva, ustanovama i njihovim firmama radi ukupno 1.771 zaposleni. Dodao je da ta opština može da zapošljava po sopstvenom nahođenju, jer nije u reprogramu poreskog duga pa resor finansija ne može da utiče na kadrovsku politiku.
“Budva u opštinskim organima, javnim ustanovama i kompanijama čiji je osnivač opština, ukupan broj zaposlenih na neodređeno na 30. septembar ove godine je 1.314, na određeno vrijeme 152, po ugovorima o privremenim i povremenim poslovima angažovano je 151 lice, po ugovoru o djelu 39 i preko Agencije za ustupanje zaposlenih, angažovano je 115 lica. Ukupan broj zaposlenih po navedenim osnovama je 1.771”, pojasnio je Vuković.
O tome ga je pitao poslanik Demokratske partije socijalista (DPS) Nikola Milović, koji je dodao da bi po istom omjeru, u Podgorici trebalo da radi 15.000 , u Baru 4.500, ili u Nikšiću 5.000 ljudi…
„Opština Budva je rekorder po broju zaposlenih i neka radi 1.771 čovjek, ali bi rezultati trebali da budu najbolja usluga na raspolaganju svima, najbolja kultura, sportski rezultati, komunalni… Kad sve saberete to košta 10 miliona eura na godinu dana, postavlja se pitanje gdje srlja ovaj grad. I zbog toga ne treba da nas čudi što je bila ovakva turistička sezona, a grad prljav“, kazao je Milović.On je pitao i o prihodima od turizma u odnosu na prošlu godinu, kao i kakve su procjene Ministarstva o uticaju povećanje prihoda od PDV, koji će od januara biti 15 odsto za ugostitelje u ovom sektoru.Vuković je naveo da po podacima Centtralne banke, prihodi od turizma u periodu april – jun, iznose 340,1 miliona eura, što je kako je kazao, rast od 1,9 odsto u odnosu na isti period 2023. godine.
“Posljednji podaci Monstata u noćenjima u devet mjeseci pokazuju rast od 1,6 odsto. To ukazuje na zadovoljavajuće rezultate, ali će biti potpuniji kada se objave podaci za treći kvartal (jul, avgust, septembar)”, naglasio je on i istakao da će bti dostupni u drugoj polovini novembra.
Naglasio je da se ovim koracima ujednačava stopa PDV-a za prenoćište, pa neće biti diskriminacije po tom osnovu. Tvrdi i da je poreski sistem Crne Gore najpovoljniji u cijeloj Evropi, i da vjeruje da će to pokazati i sljedeća sezona te da je mjera donijela fiskalni efekat.
Milović je dodao da će po planu ova stopa od 15 odsto, doprinijeti budžetu 60 miliona eura a da je sve urađeno prebrzo, kako bi se našao novac za program Evropa sad 2.
„Moje očekivanje s obzirom da je jedan dio aranžmana već prodat po starim cijenama je, ili gubitak onih koji se bave turističkim djelatnostima ili povećanje cijena”, kazao je Milović i dodao da ovo povećanje sigurno mora uticati na rezultate i povećanje cijena u turizmu.