Budva je višedecenijskom lošom politikom prostornog planiranja i urbanizacije ostala bez ključnog resursa, prostora, koji se ne može povratiti, saopštoli su iz GP URA Budva.
“Ipak, naš grad i pored investicionog buma koji je išao u korist nekoliko pojedinaca, a često na štetu građanki i građana Budve i naših resursa ima šansu da ozbiljnom i odgovornom politikom bude primjer zelenog grada. URA nudi drugačiji pristup od onoga kako su to do sada radile lokalne vlasti. Naša prirodna i kulturna bogatstva se konkretnim mjerama moraju staviti pod sisteme zaštite kako bi se spriječila dalja devastacija i omogućio humani razvoj grada”, kaže se u sopštenju.
URA će, najavljuju, konkretnim inicijativama kada preuzme vlast u Budvi zaštititi Ostrvo Sveti Nikola – naš posebni dragulj divlje ljepote i najveće ostrvo našeg dijela Jadrana.
“Nećemo dozvoliti devastaciju ostrva i urbanizaciju koja bi uništila jedno od najljepših resursa koje Budva ima. Takođe, plažu Mogren stavićemo pod adekvatnu zaštitu i spriječiti betonizaciju koja uništava i posljednje zelene oaze našeg grada”, stoji u saopštenju.
Imaju, dodaju, jasan plan uređenja slobodnih površina, dvorišta, bašti i vrtova, kojim će ozeleniti značajan dio prostora i promijeniti izgled Budve po ugledu na zelene, evropske, centre.
“Uspostavićemo energetsku efikasnost opštine na svim nivoima. Naš grad, sa najsunčanijim brojem dana u godini ima izuzetne uslove za izgradnju solarnih sistema. Upotreba obnovljivih izvora energije su ključ za održivi i zeleni razvoj našeg grada. Imamo šansu da naš grad usmjerimo u pravcu zdravog i održivog razvoja. Zato ćemo uz pomoć svih dobronamjernih građanki i građana Budve drugačijim pristupom tu šansu i iskoristiti i učiniti da naš grad bude zeleniji, razvijeniji i na ponos svih Budvanki i Budvana”, zaključuje se u saopštenju.
Foto: GP URA